Czego Szukamy Na Warmii I Mazurach?

Czego Szukamy Na Warmii I Mazurach?

Prasóweczki

Czego Szukamy Na Warmii I Mazurach? Pytanie tylko pozornie skierowane jest do turystów. Potrafi żyć natomiast skierowane jeszcze do historyków, kulturoznawców-regionalistów oraz inwestorów. Zacznijmy może z tego, co w tym terenie interesuje turystów?

 

Warmia i Mazury dla turystów

Granica pomiędzy Warmią i Mazurami jest odpowiednio płynna. Umownie ważna te obie krainy rozdzielić linią idącą z Ostródy, potem mało na południe od Olszyna i łukiem na północ przez Mrągowo i Kętrzyn.

Czym się zatem różnią z siebie te obie krainy. W plenerze i zabytkach obecnie właściwie jest trudno wskazać istotne różnice. Historycznie obie krainy w współczesnych wiekach połączyła wspólna historia. Wcześniej zamieszkiwały je inne plemiona. Na indywidualnych Mazurach swoje korzenie zapuścili Mazowszanie. Nieprzypadkowo jeden z prawdziwych periodyków mazurskich nosi tytuł „Masovia”.

Przeciętny turysta stosuje ten świat z jeziorami, często z Całymi Jeziorami Mazurskimi. Bardziej wytrawny penetruje tamtejsze puszcze, choćby Piską i Romincką. Ta kolejna na momencie dwóch ubiegłych wieków była regionem łowieckim cesarza Wilhelma II. Natomiast Piską upodobali sobie twórcy, zwłaszcza pisarze, między innymi Bogdan Czeszko, Jerzy Putrament i Konstanty Ildefons Gałczyński.

Dlatego pasjonaci historii literatury zwykle odwiedzają Muzeum im. K. I. Gałczyńskiego w Oczyszczaniu i Michała Kajki w Ogródku.

Wyczynowi turyści coraz częściej korzystają ze szlaków kajakowych, nawet na Krutyni, Węgorapie i Gołdapie. Jeszcze wyższym wzięciem zajmują się dawne umocnienia z okresów II wojny światowej, między drugimi w Gierłoży, Mamerkach i Gołdapi (kwatera Luftwaffe „Robinson”).

Warto zajrzeć Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej wraz z zabytkowym (nieczynnym) szlakiem kolejowym i, największymi w Polsce, mostami w Stańczykach. Wielu zaskakuje Tatarska Góra – drugi pod względem wielkości (308 m n.m.p) szczyt Mazur Garbatych ze znajdującym się w zagłębieniu szczytu dystroficznym jeziorkiem otoczonym tundrową roślinnością.

Region dla inwestorów

Naprawdę… W ostatnich j latach znacznie wzrosło zainteresowanie inwestorów regionem Warmii i Mazur, zwłaszcza otoczeniem Wielkich Jezior Mazurskich. Do pomieszczeń cieszących się największym uznaniem zdają się głównie Giżycko i Mikołajku. Modne są działki nad jeziorami.

Ale nie tylko jeziora dają pretekst inicjatywom inwestorskim. Postać z inwestorów zakupiła dawną popegeerowski podłogę plus to nie dopiero w sensach rolniczych. Jeszcze wyższym wzięciem bawi się bowiem tutejsza agroturystyka.

Zobacz Czego szukamy na Warmii i Mazurach?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments