Odmrożenie pracy przedszkoli i żłobków nie tak szybko, jakbyśmy tego chcieli

Odmrożenie pracy przedszkoli i żłobków nie tak szybko, jakbyśmy tego wymagali

Prasóweczki

Odmrożenie pracy przedszkoli i żłobków nie tak szybko, jakbyśmy tego potrzebowaliby Informacja premiera Mateusza Morawieckiego na punkt wznowienia od 6 maja pracy przedszkoli i żłobków na pewno ucieszyła wielu rodziców i ludzi tych instytucji. Jednocześnie wzbudziła wiele kontrowersji u samorządowców, ponieważ zatem na nich będzie ciążył obowiązek zapewnienia bezpiecznych warunków sanitarnych ich grania. Samorządowcy już dzisiaj wskazują, że brak wyraźnych wytycznych w obecnej historii oraz brak momentu na prawdziwe przygotowanie tych instytucji może zdarzyć, iż nie ruszą one w dniu wskazanym przez premiera.

– Żłobki i przedszkola mogą wznowić pracę już z 6 maja, ale decyzję w obecnej potrzebie podejmą samorządy po wdrożeniu wytycznych GIS dotyczących bezpieczeństwa dzieci.
– Brakuje szczegółowych wytycznych co do bezpieczeństwa pracy przedszkoli i żłobków w warunkach epidemii koronawirusa. I zanim ich nie dostaniemy, będziemy zatrzymywali się z decyzjami – twierdzą samorządowcy.
– Wygląda na ostatnie, że nieprędko doczekamy się wytycznych w kwestii zachowania bezpieczeństwa, zatem będziemy musieli je zawrzeć sami – twierdzi wiceprezydent Szczecina.

Wiele wygląda na ostatnie, że podana przez premiera Mateusza Morawieckiego 29 kwietnia dana o przywróceniu od 6 maja pracy przedszkoli i żłobków nie będzie urzeczywistniona w obecnym momencie. Choć nie we jakichkolwiek gminach. Powód? – Przygotowanie tych instytucji do bezpiecznej praktyki w warunkach epidemii w tak niedługim etapie nie jest dodatkowe – twierdzą samorządowcy. Podkreślają przy tym, że sprawę komplikuje brak szczegółowych instrukcji dotyczących bezpieczeństwa epidemicznego.

– Daleko jest zrzucić uwagę na administrację samorządową – mówi Sylwia Bielawska, wiceprezydent Wałbrzycha. – Przy wiedzy o odmrożeniu pracy przedszkoli i żłobków jest przecież gwiazdeczka, mówiąca, że decyzję w obecnej propozycji podejmuje organ prowadzący po nauczeniu się i zastosowaniu wytycznych Głównego Inspektora Medycznego także kolejnych firm.
Brakuje wytycznych

Podkreśla, że podjęcie takich decyzji wymaga czasu, zwłaszcza w sprawie braku wyraźnych wytycznych.

– Jako samorządowcy możemy przygotować jakiś scenariusz, który będziemy robić, ale nie wiemy wszystkiego. Nie posiadamy wiedzy ministra zdrowia na punkt rozwoju epidemii, nie jesteśmy wirusologami – mówi Sylwia Bielawska. – Dlatego MEN a inne ministerstwa i organizacje powinny samorządom podpowiedzieć, gdy te instytucje winnym stanowić dane.

Podkreśla, że skoro placówki nie będą przygotowane organizacyjnie do tego, żeby dzieci i goście byli w nich pewni, zatem nie staną one otwarte.

– 6 maja na widać nie ruszymy. Osiągniemy to tylko wtedy, gdy będziemy oczywiści, że stały zrealizowane wszystkie zasady bezpieczeństwa. Tematem jest lecz to, że szczegółowe wartości nie zostały podane. Na przykład wymienia się, że należy ograniczyć ilość dzieci goszczących w sali. Ale pytanie – do ilu? Nie wyobrażam sobie, żeby któreś z przedszkoli miało wolne sale również potrafiło wydać grupy na drobniejsze. I nawet gdyby istniałoby wówczas dodatkowe, to akurat weźmiemy podwójną liczbę nauczycieli i opiekunów. Inne pytanie: czy dzieci mają istnieć na zdobyciach w maskach? Tych pytań mamy mnóstwo – mówi prezydent Wałbrzycha.

zobacz również Odmrożenie pracy przedszkoli i żłobków nie tak szybko, jakbyśmy tego chcieli

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments