Turystyka i inwestycje

Turystyka Międzyrzecz

Lubuskie

Samorządy części miast i miasteczek mazurskich w znacznej mierze umieszczają na turystykę. Natomiast nie przedstawia się czemu dziwić. Wiadomo jednak, że najważniejsze dochody przynosi turystyka masowa. Natomiast aktywna i kwalifikowana może przynieść dochody głównie konkretnym podmiotom lub gestorom.

Turystyka Sulechów

Turystyka duża na Mazurach

Trudno o rzecz bardziej oczywistego, jak zatem, że niejako „ostoją” turystyki popularnej w współczesnym rejonie są Wielkie Jeziora Mazurskie. Podstawową grupą turystów tu przyjeżdżających są w ostatnich latach nie tylko żeglarze i motorowodniacy. Stawia się zauważyć nowy trend – są to turysty z Europy Zachodniej (m.in. z Niderlandów), którzy chętnie czerpią z pól biwakowych dostających się przy marinach, po to by sobie w odpocząć w ciszy.

Jak zarobić na taniejącej ropie?

 

Turystyka Sulechów

Natomiast nie w dowolnej okolicy Wielkich Jezior Mazurskich taką ciszę znajdziemy. Coraz że o nią w Mikołajkach, gdzie powstały ogromne ośrodki wraz z noclegami (w współczesnym wzbudzający kontrowersje hotel na wodzie). Mimo to przyjeziorne gminy nadal pracują na częściach. Posiadają te często dylemat – czy przyjmować się na wysokie budynki hotelowe w otoczeniu jezior. Działki nad jeziorami stoją się coraz wyższe.

Turystyka Sulechów

Mikołajki mają kolejny problem powiązany z systemami budowy możliwości szybkiego ruchu (tak zwanej szesnastki), która według zamysłów była przebiegać 500 m od centrum miasta. Tutejszy samorząd robi wszystko by do inwestycji z takim obrotem nie doszło. Ta możliwość wzbudza kontrowersje też w nowych mazurskich ośrodkach turystycznych.

Turystę masowego przyciąga też nasza kuchnia. Niestety są już niczym innym pływające bary oferujące smażoną rybę słodkowodną. Sezonowy tłok na jeziorach (zwłaszcza ilość motorówek) również wzbudza dyskusje, nie odpowiada to często żeglarzom. Cóż, tego się właściwie nie zahamuje.

Turystyka Sulechów

Turystyka aktywna na Mazurach

Z turystyką aktywną można stosować Mazury wschodnie, czyli Szeskie Wzgórza, pogranicze Mazur i Suwalszczyzny wraz z niskimi jeziorami rynnowymi. Tu rzeczywiście możną znaleźć spokój. Natomiast są też atrakcje dla aktywnych, nawet dla wyczynowców. Najwyższe w Polsce (nieczynne już) mosty w Stańczykach polecane są między innymi do wzrostów na bungie. Rzeki (m.in. Gołdapę) wykorzystują kajakarze.

Stałych klientów mają swoje gospodarstwa agroturystyczne. Mimo to grupa swoich samorządów jest jeszcze problemy powiązane z lokatami. Wiadomo, pieniądze z podatków są ważne. Dlatego żywe dyskusje wzbudzały projekty instalowania elektrowni wiatrowych w pewnych tutejszych gminach. Część mieszkańców Gołdapi oprotestowała przebieg drogi wojewódzkiej 165 poprzez ostatnie miejscowość. Obawiają się przejazdów samochodów ciężarowych. I stanowi ostatnie ostatnia w kraju miejscowość uzdrowiskowa.

Turystyka Sulechów

zobacz również Turystyka i inwestycje

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments