Zrobiłeś przelew na złe konto? Sprawdź, jak odzyskać pieniądze

Zrobiłeś przelew na nieprawidłowe konto? Sprawdź, jak odzyskać pieniądze

Prasóweczki

Zrobiłeś przelew na nieprawidłowe konto? Sprawdź, jak odzyskać pieniądze – Czy można cofnąć przelew internetowy na krótkie konto? Tak, a więc nie sam droga jak odzyskać swoje pieniądze. Przelew możemy usunąć z rządu bankowości online czy w placówce banku. Pamiętaj, że odbiorca błędnego przelewu ma prawny obowiązek zwrotu pieniędzy do nadawcy w momencie 30 dni. Jeżeli tegoż nie zrobi, podlega odpowiedzialności karnej.

 

Zrobiłeś przelew na nieprawidłowe konto? Sprawdź, jak odzyskać pieniądze

 

Przelew na krótkie konto – co możesz osiągnąć ty, a co bank?
Nawet jeśli tak znamy jak stworzyć przelew przez internet, jest możliwość pomyłki. Najczęściej pytanie “jak cofnąć przelew” dajemy sobie, gdy wykonamy przelew na kupno dużą kwotę lub przelew na niski numer konta. Nazwa użytkowniku w przelewie stanowi dla banku małe znaczenie. Najważniejszy jest stale numer konta, a każda kobieta korzystająca konto bankowe wie, że numer identyfikacyjny każdego rachunku buduje się z aż 26 cyfr.

Środek na ostatnie, jak odzyskać pieniądze z przelewu zależy od rodzaju popełnionej pomyłki. Najprostsze to:

Przelew na nieistniejące lub nieaktywne konto – w ostatnim przypadku wniosek o zwrot przelewu nie będzie wskazany. Błędy we wpisywaniu numeru rachunku są natychmiast wykrywane przez bank i jest automatyczne cofnięcie przelewu z powrotem na konto nadawcy. Zwrot przelewu trafi na polskie konto przy następnej sesji ELIXIR, zatem w ciągu od 1 do 4 dni. Reklamacja do banku jest obowiązkowa bardzo rzadko.
Błędny przelew bankowy między własnymi rachunkami – osoby zajmujące daleko niż jedno konto bankowe w określonym banku często przesyłają środki z rachunku na rachunek. Jak szybko przypuszczać pomyłki się zdarzają i daje się, że mężczyźni zasilają np. konto walutowe zamiast oszczędnościowego. Przelewy wewnętrzne są księgowane natychmiast zatem nie ważna ich rozwiązać. W ostatnim przypadku reklamacje są niechętnie przyjmowane.
Przelew do niewłaściwej osoby – jeśli wykonamy przelew na niski numer konta musimy zgłosić to do banku, jaki w toku 3 dni skontaktuje się z bankiem odbiorcy przelewu, i tenże już z jednym zainteresowanym.
Zrobiłem przelew na złe konto. Jak odzyskać pieniądze od klienci?
Czy odda się cofnąć przelew do niewłaściwej osoby? Jeśli pieniądze zostały już zaksięgowane na koncie odbiorcy, wycofanie przelewu nie jest opcjonalne i niezbędna będzie reklamacja do banku. Robi ją właściciel rachunku, a w przypadku konta wspólnego jeden z właścicieli. Co ważne – bank może, ale nic nie musi nam pomóc.

Po przedstawieniu przez nas wniosku, bank może dać do niewłaściwego odbiorcy przelewu wezwanie do zapłaty, a właściwie zwrotu, otrzymanych środków wraz z numerem rachunku na który musi wpłacić pieniądze. Na tym wina banku się kończy. Zwrot przelewu powinien trafić na określony rachunek techniczny, a stamtąd pieniądze zostaną oddane na polskie konto w toku 1 dnia. Odbiorca przelewu pozostaje anonimowy również nie weźmie z urzędu przelewu żadnych kosztów.

Art. 405 KC dotyczący bezpodstawnego wzbogacenia stanowi, że “Kto bez przyczyny prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej kobiety, obowiązany jest do dania pomoce w naturze, a gdyby więc nie było możliwe, do zwrotu jej zalecie”. Po przesłaniu przez swój bank zaproszenia do zapłaty, niewłaściwy odbiorca przelewu powinien zwrócić pieniądze w toku 30 dni. Jeżeli tegoż nie zrobi, będziemy musieli zgłosić sprawę do sądu. Jak sprawdzić właściciela konta bankowego? W sprawie gdy odzyskanie pieniędzy wymaga skierowania sytuacje na trasę sądową, bank ma prawo ujawnić dane osobowe odbiorcy przelewu.

Czy można anulować przelew także który bank proponuje taką usługę?
Wykonałeś przelew na krótkie konto, ale już zauważyłeś błąd? Jesteś również nadzieję na anulowanie przelewu. Zwykłe przelewy bankowe w narodowej walucie obsługiwane są przez system ELIXIR prowadzony przez Krajową Izbę Rozliczeniową. ELIXIR tworzy w oparciu o trzy sesje rozliczeniowe w czasie dnia. Przejście do zespołu jest kierowane Elixir przed pierwszą sesją o godzinie 9:30. Znaczenie mają tutaj również godziny sesji wychodzących i wprowadzających w niektórych bankach. O ile przelew nie został jeszcze wysłany z banku, możesz anulować transakcję. Po zamknięciu organizmu nie można cofnąć przelewu.

Istnieją trzy sposoby jak anulować przelew. Możemy zatem uczynić:

bezpośrednio z rządu bankowości online – często opcja dostępna tylko dla przelewów z datą przyszłą,
przez infolinię banku,
w dużym oddziale banku.
Wycofanie przelewu może się łączyć z następującymi wydatkami rzędu 20-120 zł. Możliwość na anulowanie polecenia przelewu przed najbliższą sesją rozliczeniową mamy jedynie w pewnych bankach. Poniżej kilka spośród nich.

Dzięki temu szybko nigdy nie zrobisz przelewu na krótkie konto
Wiesz już co zrobić gdy przelew pojechał na krótkie konto, ale jednak lepiej unikać takim formom. Że o błędny przelew bankowy, gdy dane do przelewu sprawdzimy kilkukrotnie. Co także możemy sprawić? Przede wszystkim:

z przyczyną wpisywać numer rachunku odbiorcy,
zdecydować się na miejsce odbiorcy zdefiniowanego,
w przypadku cyklicznych płatności ustanowić zlecenia stałe lub polecenia zapłaty.
Wykonując przelew na krótkie konto nie wydamy pieniędzy, a możemy przynieść sobie problemów. Przykład? Jeśli posiadamy wysokie kredyty albo pożyczki pozabankowe zatem ich koszt całkowity zależny jest od terminowej spłaty. W przypadku promocyjnej pożyczki za darmo, nawet jeden dzień opóźnienia kojarzy się z koniecznością uregulowania standardowych opłat.
Konieczność 30-dniowego wyglądania na zwrot błędnego przelewu może przydać się do opóźnień w zarządzaniu rat słowa i skutkować negatywną reklamą w BIK.

Jak wiemy, informacje z raportu BIK są szczególnie ważne dla oceny zdolności kredytowej potencjalnego nabywcę banku, firmy pożyczkowej etc. Opóźnienia w opłacaniu faktur mogą same mówić o niesolidności przedsiębiorcy. Nie wywołujemy nawet o błędnym przelewie czynszu za mieszkanie, jaki potrafi wpływać rozwiązaniem umowy najmu. Podsumowując, przelewy bankowe warto robić ze inną starannością.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments